مطالب خواندنی

۱۴ اعجاز علمی قرآن در تفسیر نمونه

بسم الله الرحمن الرجیم

۱۴ اعجاز علمی قرآن در تفسیر نمونه

در آيات متعددي از قرآن كريم به مباحث علمي اشاره شده است. از آنجا كه برخي از اين اشارات علمي در زمان نزول قرآن كشف نشده بود و بشر قرن‌ها بعد به بخشي از آنها پي برد، طرح اين مطالب علمي در قرآن، اخبار غيبي و اعجاز علمي اين كتاب آسماني محسوب مي‌شود. در تفسير نمونه ذيل آيات علمي قرآن، اكتشافات و علوم روز مورد توجه بوده و اعجازهاي علمي آن‌ها مشخص گرديده است.

نکاتی زیبا در باره قرآن کریم

شناسنامه قرآن

نام: قرآن لقب قرآن: مجید زبان قرآن:عربی

قران در قرآن

بسم الله الرحمن الرحيم
--------------------------------
قران در قرآن
------------------------------
موضوعات
------------------------------
۱ - قرآن و طهارت
۲ - غیر قابل شکست بودن
۳ - محکم و متشابه
۴ - طریق نزول قرآن
۵ - نزول قرآن در شب قدر
۶ - عظمت قرآن
۷ - تدبیر در قرآن
۸ - قرآن کتاب خداوند
۹ - همه چیز در قرآن
۱۰ - تصدیق کننده
۱۱ - هدایت مردم
۱۲ - تمسک به قرآن
۱۳ - حقایق کتاب قرآن
۱۴ - انذار
۱۵ - کتمان قرآن کریم
۱۶ - قدرت‌نمایی قرآن
۱۷ - تحدی

نظر قرآن درباره سرنوشت جامعه ها چیست؟

حضرت آیت الله سبحانی در پاسخ به سوالی در خصوص «آینده جهان از نظر قرآن و روایات» تشریح کرده‌اند طبق نص آیات قرآن و روایات اهل‌بیت‌(ع) آینده متعلق به صالحان است. متن سوال و پاسخ معظم‌له به شرح ذیل است:

قرائت قرآن با ترتيل و خشوع و آرامش


جامع الأخبار ۴۱ 
وَ قَالَ عَلِيٌّ ع‏ مَنْ قَرَأَ كُلَّ يَوْمٍ مِائَةَ آيَةٍ مِنَ الْمُصْحَفِ بِتَرْتِيلٍ وَ خُشُوعٍ وَ سُكُونٍ كَتَبَ اللَّهُ لَهُ مِنَ الثَّوَابِ بِمِقْدَارِ مَا يَعْمَلُهُ جَمِيعُ أَهْلِ الْأَرْضِ وَ مَنْ قَرَأَ مِائَتَيْ آيَةٍ كَتَبَ اللَّهُ لَهُ مِنَ الثَّوَابِ بِمِقْدَارِ مَا يَعْمَلُهُ أَهْلُ السَّمَاءِ وَ أَهْلُ الْأَرْض
امیر المؤمنین علیه السّلام از رسول خدا ص نقل می کند که فرمود:

حضرت عبدالعظیم علیه السّلام

زندگینامه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

-------------------------------- 
عبدالعظیم علیه السّلام فرزند عبدالله بن علی، از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی علیه السّلام است و نسبش با چهار واسطه به آن حضرت می رسد . پدرش عبدالله نام داشت و مادرش فاطمه دختر عقبة بن قیس .

حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در کلام بزرگان

بانوی کرامت در کلام علما و بزرگان :

مقام معظم رهبری(مدّظلّه):

لیلة القدر

علامه طباطبایی نیز در عظمت و منزلت این شب ها تقریرات فراوانی دارند. ایشان می فرمایند: در سوره قدر می خوانیم: «انا انزلناه فی لیله القدر وما ادریک ما لیله القدر لیله القدر خیر من الف شهر». خداوند متعال برای بیان عظمت شب قدر با این که ممکن بود بفرماید: «وما ادریک ما هی هی خیر من الف شهر» یعنی با این که می توانست در آیه دوم و سوم به جای کلمه «لیله القدر» ضمیر بیاورد، خود کلمه را آورد تا بر عظمت این شب دلالت کند. و با آیه «لیله القدر خیر من الف شهر» عظمت این شب را بیان کرد به این که این شب از هزار ماه بهتر است. منظور از بهتر بودن این شب از هزار ماه، بهتر بودن از حیث فضیلت عبادت است.

رستگاران در قرآن

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ(۱)
.........................
چه كسانى رستگارند؟
۱ عابدان. «وَ اعْبُدُوا رَبَّكُمْ وَ افْعَلُوا الْخَيْرَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ» «۴» پروردگارتان را پرستش كنيد، شايد رستگار شويد.
۲ آنان كه اعمالشان ارزشمند و سنگين است. «فَمَنْ ثَقُلَتْ مَوازِينُهُ فَأُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» «۵» ۳ دورى كنندگان از بخل. «وَ مَنْ يُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» «۶» ۴ حزب اللَّه. «أَلا إِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْمُفْلِحُونَ» «۷» حزب خدا رستگارند.

صفحه‌ها

اشتراک در مطالب خواندنی